Computing in Engineering Forum 2021 Agenda

 

Home portion of navigation barAgenda portion of navigation barRegister portion of navigation barlogistics button

Virtual Event
September 21 – 23, 2021
Madison, WI

Central Time – Chicago

Agenda

Tuesday, September 21, 2021

Time Session
8:00am-11:35am Parallel Track Sessions
11:35am-12:15pm Lunch Break
12:15pm-1:00pm Karen E. Willcox, University of Texas-Austin (Keynote)
1:00pm-1:15pm Break
1:15pm-2:00pm George Karniadakis, Brown University (Keynote)
2:00pm-2:10pm Break
2:10pm-3:00pm Parallel Track Sessions
3:00pm-5:00pm Virtual Poster Session

Wednesday, September 22, 2021

Time Session
8:00am-11:35am Parallel Track Sessions
11:35am-12:15pm Lunch Break
12:15pm-1:00pm Lee Redden, Blue River Technology (Keynote)
1:00pm-1:15pm Break
1:15pm-2:00pm Laura Albert, University of Wisconsin-Madison (Keynote)
2:00pm-2:10pm Break
2:10pm-3:00pm Parallel Track Sessions

Thursday, September 23, 2021

Time Session
8:00am-12:00pm Parallel Track Sessions

Track 1: Machine-Ground interaction (MaGIC), AV/Robotics Simulation with Dan Negrut

Tuesday, September 21, 2021

Time Speaker
8:00am-8:15am Dan Negrut, University of Wisconsin-Madison: Welcome Remarks
8:15am-8:40am Ole Balling, Aarhus University, Denmark: “Autonomous Vehicle Assessment based on Unity modeling of the FedAlpha”
8:40am-9:05am Jidong Zhao, Hong Kong University of Science and Technology: “Multiscale Modeling of Large Deformation in Geomechanics”
9:05am-9:30am Eric Nutt, Mandli Communication: “Impact of Innovations in Lidar Sensing on Autonomous Vehicles”
9:30am-10:20am Track Keynote: David Gorisch, US Army GVSC
10:20am-10:45am John McPhee, University of Waterloo, Canada: “Vehicle System Dynamics and Model-based Control”
10:45am-11:10am Jozsef Kovecses, McGill University, Canada: “Modelling, Slip Decomposition and State Estimation for Rovers “
11:10am-11:35am Kenichi Soga, UC-Berkeley: “Geomechanics”
11:35am-12:15pm Lunch Break
12:15pm-1:00pm Forum Keynote: Karen E Willcox, University of Texas-Austin
1:00pm-1:15pm Break
1:15pm-2:00pm Forum Keynote: George Karniadakis, Brown University
2:00pm-2:10pm Break
2:10pm-2:35pm Karen Liu, Stanford: “The Role of Physics Simulation in Robotics”
2:35pm-3:00pm Jody Priddy, US Army ERDC
3:00pm-5:00pm Poster Session

Wednesday, September 22, 2021

Time Speaker
8:00am-8:15am Dan Negrut, University of Wisconsin-Madison: Welcome Remarks
8:15am-8:40am Cecily Sunday, Institut Superieur de l’Aeronautique: “Landing, Sinking and Rolling on Phobos”
8:40am-9:05am Bonaventura Tagliafierro, University of Salerno, Italy: “Coupling DualSPHysics & Chrono: New Framework for Fluid-Solid and Fluid-Structure Interaction”
9:05am-9:30am Mustafa Alsaleh, Caterpillar: “Overview of Virtual Product Development at Caterpillar”
9:30am-9:55am Han-Pang Chiu, SRI International: “Semantically-Aware Robot Autonomy”
9:55am-10:20am Chris Johnson, UW-Madison: “Robot-in-the-Loop Simulation for Training and Testing Unmanned Vehicle Autonomy and Perception 
10:20am-10:45am Chen Li, Johns Hopkins University: “Locomotor Transitions in Complex 3D Terrain”
10:45am-11:10am Danny Kaufman: “Simulating Elasticity and Contact with Guarantees”
11:10am-11:35am Hayder Radha, Michigan State University: ‘Multi-modal Sensor Fusion and Robust Perception for Autonomous Vehicles”
11:35am-12:15pm Dimitrios (Dimi) Apostolopoulos, Carnegie Mellon University : “High-Performance Robotic Mobility Systems”
12:15pm-1:00pm Lunch Break
12:15pm-1:00pm Forum Keynote: Lee Redden, Blue River Technology (Keynote)
1:00pm-1:15pm Break
1:15pm-2:00pm Forum Keynote: Laura Albert, University of Wisconsin-Madison
2:00pm-2:10pm Break
2:10pm-2:35pm Jose Andrade, Cal Tech: “Physics-Based and Data-Driven Models for Machine-Ground Interaction”
2:35pm-3:00pm German Ros, Carla: “The CARLA Autonomous Driving Leaderboard”
3:00pm-3:25pm Heinrich Jaeger, University of Chicago: “Soft Robotics with Granular Material”

Thursday, September 23, 2021

Time Speaker
8:00am-8:25am Dan Negrut, UW-Madison (SBEL): Overview of Research Thrusts in the Simulation-Based Engineering Lab
8:25am-8:50am Wei Hu, UW-Madison (SBEL): “SPH for terramechanics: from single wheel to VIPER and Curiosity simulations”
8:50am-9:15am Chris Schwarz, National Advanced Driving Simulator, University of Iowa: “Connected Simulation at the National Advanced Driving Simulator”
9:15am-9:40am Mike Taylor, UW-Madison (SBEL): “ANCF Developments in Chrono”
9:40am-10:05am Aaron Young: “Overview of Wisconsin Autonomous project, a team effort undertaken by the UW-Madison undergraduate students”
10:05am-10:30am Luning Fang & RouChun Zhang, UW-Madison (SBEL): “C::GPU – DEM at SBEL: current state of affairs and a look ahead”
10:30am-10:45am  Dan Negrut: Closing Remarks

Track 2: Computational Molecular and Material Design with Reid Van Lehn and Victor Zavala

Tuesday, September 21, 2021

Time Session
8:45am-9:00am Reid Van Lehn, University of Wisconsin-Madison: Welcome Remarks + Logistics
9:00am-9:30am Izabela Szlufarska, University of Wisconsin-Madison: “Multiscale modeling of mechanical properties”
9:30am-10:00am Ilja Siepmann, University of Minnesota: “Predictive modeling of nanoporous materials: High-throughput screening, machine learning, and first principles simulations”
10:00am-10:15am Break
10:15am-10:45am Manos Mavrikakis, University of Wisconsin-Madison: “Mechanistic insights and active sites in heterogeneous catalysis from first-principles”
10:45am-11:15am Daniel Smith, Entos: “Guiding chemical intuition: Fast and accurate physical simulation and machine learning for a facile, interactive user experience”
11:15am-12:15pm Lunch Break
12:15pm-1:00pm Forum Keynote: Karen E Willcox, University of Texas-Austin
1:00pm-1:15pm Break
1:15pm-2:00pm Forum Keynote: George Karniadakis, Brown University
2:00pm-2:30pm Vanda Glezakou, Pacific Northwest National Laboratory: “Atomistic simulations for catalysis and separations”
2:30pm-3:00pm Arun Yethiraj, University of Wisconsin-Madison: “Machine learning phase diagrams”
3:00pm-5:00pm Poster Session

Wednesday, September 22, 2021

Time               Session
8:45am-9:00am Reid Van Lehn, University of Wisconsin-Madison: Welcome Remarks + Logistics
9:00am-9:30am JR Schmidt, University of Wisconsin-Madison: “Modeling the selective electroreduction of oxygen to hydrogen peroxide via metal compound electrocatalysts”
9:30am-10:00am Sapna Sarupria, University of Minnesota: “Leveraging advanced simulations and machine learning to overcome free energy barriers in molecular systems”
10:00am-10:15am Break
10:15am-10:45am Wenxiao Pan, University of Wisconsin-Madison: “Data-driven coarse-grained modeling of soft matter”
10:45am-11:15am Arthi Jayaraman, University of Delaware: “Linking polymer design to structure and thermodynamics in macromolecular materials using molecular modeling, theory, and simulations”
11:15am-12:15pm Lunch Break
12:15pm-1:00pm Forum Keynote: Lee Redden, Blue River Technology (Keynote)
1:00pm-1:15pm Break
1:15pm-2:00pm Forum Keynote: Laura Albert, University of Wisconsin-Madison
2:00pm-2:30pm Hsieh Chen, Aramco Services Co.: “Molecular dynamics simulations facilitate nanomaterial developments for Subsurface applications: Hydration forces and specific ion effects”
2:30pm-3:00pm Brian Yoo, BASF: “Multi-objective active learning for in silico polymer design”
3:00pm-4:00pm Break
4:00pm-5:30pm Reid Van Lehn & Victor Zavala, University of Wisconsin-Madison, Tutorial: “Machine Learning Applied to Molecular Dynamics Simulation”

Track 3: Multi-scale Additive Manufacturing Simulation with Krishnan Suresh and Shiva Rudraraju

Tuesday, September 21, 2021

Time Session
9:00am-9:15am Krishnan Suresh and Shiva Rudraraju, University of Wisconsin-Madison: Welcome Remarks
9:15am-9:45am John G. Michopoulos, Naval Research Laboratory: “Multiphysics Multiscale Data-Driven Modeling for Additive Manufacturing”
9:45am-10:15am Albert To, University of Pittsburgh: “Modified Inherent Strain Method for Metal Additive Manufacturing”
10:15am-10:30am Break
10:30am-11:00am Jim Belak, Lawrence Livermore National Laboratory: “ExaAM: Exascale Simulation of Additive Manufacturing at the Fidelity of the Microstructure”
11:00am-11:30am Krishnan Suresh, University of Wisconsin-Madison: “Matrix-Free Elastoplastic Solver for AM Simulation”
11:30am-12:30am Lunch Break
12:30am-1:15pm Forum keynote: Peter Voorhees, Northwestern University: “Morphological Evolution During Solidification: Grain Evolution During Additive Manufacturing”
1:15am-1:45pm Shiva Rudraraju, University of Wisconsin-Madison: “Multiscale modeling in metal additive manufacturing – on dendritic growth and melt-pool dynamics”
1:45pm-2:15pm Peter Collins, Iowa State: “An ICME framework for predicting properties and performance of multiscale additively manufactured Ti-6Al-4V”
2:15pm-2:45pm Break
3:00pm-5:00pm Poster Session

Wednesday, September 22, 2021

Time               Session                                                                                                                                                               
9:00am-9:30am Curt Bronkhorst, University of Wisconsin-Madison: “Quantifying the Plastic Flow and Structural State of Additively Manufactured Stainless Steels”
9:30am-10:00am Wentao Yan, National University of Singapore: “High-fidelity Modeling of Process-Structure-Property Relationships in Additive Manufacturing”
10:00am-10:15am Break
10:15am-11:00am Forum keynote: Adrian Lew, Stanford University
11:00am-11:30am Dan Thoma, University of Wisconsin-Madison: “High-throughput sample fabrication using metal additive manufacturing”
11:30am-12:30pm Lunch Break
12:30pm-1:00pm Wenda Tan, University of Utah: “Physics-based Prediction of Process-Microstructure-Property Relationship in Metal Additive Manufacturing”
1:00pm-1:30pm Lianyi Chen, University of Wisconsin-Madison: “In-situ characterization of transient dynamics in metal additive manufacturing process”
1:30pm-2:00pm Discussion and Session Wrap Up

Track 4: Computational Modeling and Analysis in Bioengineering with Colleen Witzenburg and Corinne Henak

Tuesday, September 21, 2021

Time Session
8:00am-8:15am Colleen Witzenburg, University of Wisconsin-Madison: Welcome Remarks
8:15am-8:45am Adrian Tepole Buganza, Purdue University: “Data-driven constitutive modeling of soft tissue”
8:45am-9:15am Reza Avazmohammadi, Texas A&M University: “Machine Learning-assisted Modeling of Cardiac Function in Health and Disease”
9:15am-9:45am Kristin Myers, Columbia University: “Computational Biomechanical Models of Human Pregnancy – Evaluating the Risk of Preterm Birth”
9:45am-10:00am Break
10:00am-10:30am Ahmet Erdemir, Cleveland Clinic: “Computational Knee Biomechanics: Understanding the “art” of it and building resources and communities”
10:30am-11:00am Saikat Pal, New Jersey Institute of Technology: “A Virtual Simulator of Exoskeletal-Assisted Locomotion”
11:00am-11:30pm Hannah Dailey, Lehigh University: “Virtual Mechanical Testing of Bone Fracture Healing”
11:35am-12:15pm Lunch Break
12:15pm-1:00pm Forum Keynote: Karen E Willcox, University of Texas-Austin
1:00pm-1:15pm Break
2:00pm-2:30pm Forum Keynote: George Karniadakis, Brown University
2:00pm-2:10pm Break
2:10pm-3:00pm Parallel Track Session
3:00pm-5:00pm Poster Session

Wednesday, September 22, 2021

Time               Session
8:00am-8:15am Corinne Henak, University of Wisconsin-Madison: Welcome Remarks
8:15am-8:45am Mario Milazzo, Massachusetts Institute of Technology: “Mechanics of mineralized collagen fibrils: new insights from the atomistic scale”
8:45am-9:15am Emma Lejeune, Boston University: “Metamodeling Strategies for Predicting Single and Full Field Quantities of Interest in Heterogeneous Materials”
9:15am-9:45am Will Richardson, Clemson University: “Systems Mechanobiology Modeling to Predict & Control Cardiac Fibrosis”
9:45am-10:00am Break
10:00am-10:30am Alejandro Roldan-Alzate, University of Wisconsin-Madison: “Personalized Medicine – MRI Based Computational Fluid Dynamics”
10:30am-11:00am Daniel Beard, University of Michigan
11:00am-11:30am Lucas Timmins, University of Utah: “Integration of Patient-Specific Computational Modeling Frameworks into the Clinical Setting of Coronary Artery Disease”
11:35am-12:15pm Lunch Break
12:15pm-1:00pm Forum Keynote: Lee Redden, Blue River Technology (Keynote)
1:00pm-1:10pm Break
1:15pm-2:00pm Forum Keynote: Laura Albert, University of Wisconsin-Madison
2:00pm-2:10pm Break
2:10pm-3:00pm Parallel Track Sessions

 

After registering, check your inbox for an email from the Grainger Institute for Engineering.
The email contains live event access links.

Trouble with access? Contact gie@engr.wisc.edu

Home portion of navigation barAgenda portion of navigation barRegister portion of navigation barlogistics button